Natural Textile Fragrance

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Textile Fragrance: 10 items

Almawin Verbena Laundry Scent

Almawin Verbena Laundry Scent, 750 ml

  • With essential oils
  • With selected raw materials
  • Biodegradable
CHF 6.55 (CHF 8.73 / l)

Delivery by October 08

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance

Almawin Lime Blossom Laundry Fragrance, 750 ml

  • With selected raw materials
  • For all fibres except membrane textiles
  • Dermatologically tested
CHF 6.25 (CHF 8.33 / l)

Delivery by October 08

"Moonlit Night" 3-in-1 Laundry Perfume Concentrate

herbow "Moonlit Night" 3-​in-​1 Laundry Perfume Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of laundry
  • Skin-friendly formula
  • Fragrance: notes of lavender, rose & chamomile
CHF 5.90 (CHF 29.50 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Laundry Fragrance

Officina Naturae Laundry Fragrance, Sea Breeze (100 ml)

  • For hand & machine washing
  • For approx. 15 uses
  • Also for room scenting
CHF 9.45 (CHF 94.50 / l)

Delivery by October 08

Greenatural  Laundry Perfume Powder

Greenatural Laundry Perfume Powder, Jasmine & Bergamot (120 g)

  • Long-lasting fragrance
  • Biodegradable
  • Dermatologically tested
CHF 10.00 (CHF 83.33 / kg)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Lavender Fragrance Additive

Ulrich natürlich Lavender Fragrance Additive , 250 ml

  • For pleasantly scented laundry
  • With essential oils
  • Economical
CHF 20.50 (CHF 82.00 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set

Officina Naturae Laundry Fragrance Trial Set, 80 ml

  • 1x Laundry Fragrance Sea Breeze, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Rose Blossom, 20ml
  • 1x Laundry Fragrance Oat Blossom, 20ml
CHF 25.43 CHF 27.00 (CHF 317.88 / l)

Delivery by October 08

Wollen Dryer Balls & Mini Laundry Fragrance Gift Set

Officina Naturae Wollen Dryer Balls & Mini Laundry Fragrance Gift Set

  • For all fabrics
  • 1x mini fabric freshener, 20 ml
  • 1x dryer ball made from recycled wool
CHF 16.60

Delivery by October 08

Aloe Vera Baby Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate

herbow Aloe Vera Baby Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of washing
  • With natural fragrances
  • Environmentally friendly & vegan
CHF 5.55 (CHF 27.75 / l)

Not available at the moment

Be Happy Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate

herbow Be Happy Washing Perfume & Fabric Softener Concentrate, 200 ml

  • Sufficient for about 40 loads of laundry
  • With natural surfactants
  • Guava aromas
CHF 5.55 (CHF 27.75 / l)

Not available at the moment