Eco-friendly Stain Remover

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Stain Remover: 1 - 30 of 39 items

Sodasan Ecological Stain Removal Gel

Sodasan Ecological Stain Removal Gel, 200 ml

  • easy to use brush head
  • effective stain removal
  • with organic vegetable oil
CHF 2.99 CHF 3.35 (CHF 14.95 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
CHF 7.81 CHF 8.70 (CHF 9.76 / l)

Delivery by October 08

Sonett Stain Removal Spray

Sonett Stain Removal Spray, 100 ml

  • Sugar surfactant with organic soapwort extract
  • Also suitable for wool & silk
  • Effective on stains
CHF 2.98 CHF 3.30 (CHF 29.80 / l)

Delivery by October 08

Biolu Stain Remover Powder

Biolu Stain Remover Powder, 1,10 kg

  • Fights stubborn stains
  • Also suitable for cleaning surfaces
  • With active oxygen
CHF 5.09 CHF 5.65 (CHF 4.63 / kg)

Delivery by October 08

Attitude Stain Remover

Attitude Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • CO2 neutral
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 11.90 / l)

Delivery by October 08

Citrus Stain Remover

Frosch Citrus Stain Remover , 75 ml

  • For coloured & white laundry
  • Effective against grease stains
  • Gentle on colours & vegan
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 08

Almawin Laundry Booster

Almawin Laundry Booster, 240 g

  • Ideal for heavily soiled laundry
  • Temperature: from 20 °C
  • Removes stubborn stains
CHF 4.70 CHF 5.25 (CHF 19.58 / kg)

Delivery by October 08

Biopuro Bleach

Biopuro Bleach, 550 g

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
CHF 5.76 CHF 6.40 (CHF 10.47 / kg)

Delivery by October 08

Stain remover  (100% sodium percarbonate)

Bioenergie Stain remover (100% sodium percarbonate), 400 g

  • 100% biodegradable
  • With active oxygen
  • 100% pure sodium
CHF 4.79 CHF 5.35 (CHF 11.98 / kg)

Delivery by October 08

Najel Aleppo Soap Stain Remover

Najel Aleppo Soap Stain Remover, 180 g (200 g)

  • Completely pure and natural
  • Perfect for stubborn stains
  • With precious olive oil
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 22.50 / kg)

Delivery by October 08

Klar Stain Removal Salt

Klar Stain Removal Salt, 400 g

  • Dermatologically tested
  • Effective from 30 °C
  • Vegan
CHF 3.79 CHF 4.20 (CHF 9.48 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Stain Remover - Orange

planet pure Stain Remover -​ Orange, 100 ml

  • For white & coloured laundry
  • For grease stains & more
  • Pleasant fragrance
CHF 2.79 CHF 3.10 (CHF 27.90 / l)

Delivery by October 08

Stain & Pre-Wash Spray like Bile Soap

Frosch Stain & Pre-​Wash Spray like Bile Soap , 500 ml

  • For coloured & white laundry
  • Practical spray
  • For stains containing enzymes & proteins
CHF 6.30 CHF 7.00 (CHF 12.60 / l)

Delivery by October 08

Biolu Laundry Stain Remover

Biolu Laundry Stain Remover , 1 l

  • Tough on dirt
  • Plant-based
  • Gentle on the skin
CHF 6.10 CHF 6.80 (CHF 6.10 / l)

Delivery by October 08

beltrán Black Soap

beltrán Black Soap, 500 g

  • 100 % natural plant-based
  • Effective against stains, gentle on the environment
  • Versatile for home, laundry & garden
CHF 3.50 CHF 3.90 (CHF 7.00 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Laundry Pre-wash Stain Remover

Greenatural Laundry Pre-​wash Stain Remover , 500 ml

  • For coloured & white textiles
  • Powerful against stubborn stains
  • Easy to use
CHF 6.01 CHF 6.70 (CHF 12.02 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Stain Remover Salt

Ulrich natürlich Stain Remover Salt, 900 g

  • For pretreatment & bleaching
  • For cleaner laundry
  • Vegan
CHF 9.43 CHF 10.50 (CHF 10.48 / kg)

Delivery by October 08

like Bile Soap Stain Remover

Frosch like Bile Soap Stain Remover , 75 ml

  • For coloured & white laundry
  • Colour-protecting formulation
  • Vegan
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 08

Active Oxygen Stain Remover

Frosch Active Oxygen Stain Remover , 75 ml

  • For white & coloured laundry
  • Removes bleachable stains
  • Vegan formula
CHF 3.60 CHF 4.00 (CHF 48.00 / l)

Delivery by October 08

herbow Stain Remover for Coloured Laundry

herbow Stain Remover for Coloured Laundry, 700 g

  • Ideal in combination with herbow's Soapnut Laundry Ball
  • Contains activated oxygen
  • Not suitable for wool & silk
CHF 7.91 CHF 8.80 (CHF 11.30 / kg)

Delivery by October 08

Tadé Clay

Tadé Clay, 200 g

  • Neutralises odours
  • Ideal for removing stains
  • Particularly absorbent
CHF 4.70 CHF 5.25 (CHF 23.50 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Recycle - Marseille Laundry Soap

Tea Natura Recycle -​ Marseille Laundry Soap, 200 g

  • Ideal for removing stains from fabrics
  • Made with recycled oil
  • Suitable for handwash
CHF 3.90 CHF 4.35 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Stain Remover for Textiles

pierpaoli ekos Stain Remover for Textiles, 500 ml

  • Ideal for pretreating stains
  • With active oxygen
  • Mint & eucalyptus fragrance
CHF 3.96 CHF 4.40 (CHF 7.92 / l)

Delivery by October 08

Beeta Stain Remover

Beeta Stain Remover, 100 ml

  • Ecologically and environmentally conscious
  • Dermatologist tested
  • Quality controlled
CHF 4.39 CHF 4.90 (CHF 43.90 / l)

Delivery by October 08

herbow Stain Remover & Brightener

herbow Stain Remover & Brightener, 700 g

  • Removes stains & brightens
  • With natural soapnuts
  • Free from optical bleaches
CHF 7.91 CHF 8.80 (CHF 11.30 / kg)

Delivery by October 08

biobel Stain Remover

biobel Stain Remover, 750 ml

  • Tough on grease
  • Effective & easy to use
  • Vegan
CHF 4.60 CHF 5.10 (CHF 6.13 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Stain Remover with Panama Bark Extract

Ulrich natürlich Stain Remover with Panama Bark Extract, 250 ml

  • Effective against stains
  • Versatile
  • Vegan
CHF 12.84 CHF 14.25 (CHF 51.36 / l)

Delivery by October 08

everdrop Stain Remover Powder

everdrop Stain Remover Powder, 600 g

  • For white & colourfast textiles
  • Washing temperature: 30 °C to 90 °C
  • For approximately 60 washes
CHF 7.50 CHF 8.35 (CHF 12.50 / kg)

Delivery by October 08

ecoPhil SOS Stain Remover

ecoPhil SOS Stain Remover, 10 ml

  • Effective cleaning
  • Vegan formulation
  • Gentle on skin & textiles
CHF 9.93 CHF 11.05 (CHF 993.00 / l)

Delivery by October 08

bluu Stain Remover Soap Stick

bluu Stain Remover Soap Stick

  • For all textiles
  • Plant-based ingredients
  • Free from plastic & chemicals
CHF 6.92 CHF 7.70

Delivery by October 08