Natural Laundry Soap

Filter & sort

Prices Type of Laundry Scents Brands Properties Consistency Certificates Washing temperature
Filter

Laundry Soap: 27 items

Sonett Gall Soap

Sonett Gall Soap, 100 g

  • Very rich & effective
  • With plant-based ingredients from organic farming
  • Excellent fat-dissolving power
CHF 1.95 (CHF 19.50 / kg)

Delivery by October 08

Sonett Liquid Gall Soap

Sonett Liquid Gall Soap, 1 l

  • With organic plant oil soap & petitgrain oil
  • Effective against stains
  • For coloured & white fabrics
CHF 10.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Sonett Curd Soap

Sonett Curd Soap, 100 g

  • Free from colourants, fragrances & fillers
  • Free from petrochemicals
  • Economical in use
CHF 1.65 (CHF 16.50 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Marseille Soap - Neutral

Tea Natura Marseille Soap -​ Neutral, 200 g

  • Also suitable for laundry
  • For smooth and soft skin
  • No synthetic fragrances
CHF 3.25 (CHF 16.25 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Curd Soap

Almawin Curd Soap, 100 g

  • Gentle to the skin
  • 100% vegetable
  • Biodegradable
CHF 2.30 (CHF 23.00 / kg)

Delivery by October 08

Klar Curd Soap

Klar Curd Soap, 100 g

  • Ecological top quality
  • For laundry and hands
  • Free of fragrances
CHF 2.20 (CHF 22.00 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Laundry Soap Marseille

Greenatural Laundry Soap Marseille, Fragrance Free (300 g)

  • Excellent stain remover
  • For delicate fabrics, gentle on fibers
  • Gentle to the skin, moisturizing and nourishing
CHF 5.00 (CHF 16.67 / kg)

Delivery by October 08

Klar Ox-Gall Soap

Klar Ox-​Gall Soap, 250 ml

  • Practical brush head
  • Effective against grease and grass stains
  • Fragrance free
CHF 4.20 (CHF 16.80 / l)

Delivery by October 08

Marseille Extra Pure Soap Flakes

La Corvette Marseille Extra Pure Soap Flakes, 750 g

  • Makes powerful liquid detergent
  • For all textiles
  • Sustainable & natural
CHF 17.85 (CHF 23.80 / kg)

Delivery by October 08

Marseille Soap Flakes - Olive & Extra Pure Mix

La Corvette Marseille Soap Flakes -​ Olive & Extra Pure Mix, 750 g

  • Suitable for all textiles
  • Naturally effective
  • Hypoallergenic
CHF 14.50 (CHF 19.33 / kg)

Delivery by October 08

Marseille Laundry Soap

I PROVENZALI Marseille Laundry Soap, 250 g

  • High-quality
  • Stain remover
  • Well tolerated on the skin
CHF 4.10 (CHF 16.40 / kg)

Delivery by October 08

hello simple Zero Waste Curd Soap

hello simple Zero Waste Curd Soap, 100 g

  • Effective cleaning action
  • Free from fragrances & colourants
  • Without outer packaging
CHF 7.36 CHF 7.75 (CHF 73.60 / kg)

Delivery by October 08

La Saponaria Eco Marseille Soap

La Saponaria Eco Marseille Soap, 200 g

  • Suitable for all textiles, including delicates
  • Disinfectant properties
  • Doubles as a stain remover
CHF 5.10 (CHF 25.50 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Textile Wash Soap Marseille

Officina Naturae Textile Wash Soap Marseille, 200 g

  • Biodegradable
  • Skin friendly, gentle, non-irritating
  • Vegan OK certified
CHF 5.90 (CHF 29.50 / kg)

Delivery by October 08

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Curd Soap

Seifen Manufaktur KLAR 1840 Curd Soap, 100 g

  • Suitable for all skin types
  • Vegan formula
  • Versatile in use
CHF 4.45 (CHF 44.50 / kg)

Delivery by October 08

Marseille Olive Soap Flakes

La Corvette Marseille Olive Soap Flakes , 750 g

  • Make your own liquid detergent
  • For all textiles
  • Free from palm oil
CHF 17.85 (CHF 23.80 / kg)

Delivery by October 08

La Corvette Extra Pure Marseille Soap

La Corvette Extra Pure Marseille Soap , 500 g

  • Ideal for personal hygiene
  • Also for laundry & cleaning
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 11.15 (CHF 22.30 / kg)

Delivery by October 08

Najel Aleppo Liquid Black Soap, Olive

Najel Aleppo Liquid Black Soap, Olive, 1 l

  • Natural & biodegradable
  • Removes grease
  • Cleans various surfaces
CHF 10.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Gall Soap

Ulrich natürlich Gall Soap, 250 ml

  • Effective against stubborn stains
  • Easy to use
  • With bovine gall extract
CHF 8.25 (CHF 33.00 / l)

Delivery by October 08

La Corvette Marseille Olive Soap

La Corvette Marseille Olive Soap, 500 g

  • Versatile
  • Palm oil free
  • 100% natural
CHF 10.58 CHF 11.15 (CHF 21.16 / kg)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Palm Oil Free Gall Soap

Ulrich natürlich Palm Oil Free Gall Soap, 100 g

  • Tried-and-tested remedy against stains
  • Made from high-quality raw materials
  • With bovine gall extract
CHF 5.80 (CHF 58.00 / kg)

Delivery by October 08

biobel Coconut Soap 0%

biobel Coconut Soap 0%, 240 g

  • For the face, hands & body
  • Also suitable for laundry care
  • Hypoallergenic & fragrance-free
CHF 5.13 CHF 5.40 (CHF 21.38 / kg)

Delivery by October 08

Klar Solid Stain Remover

Klar Solid Stain Remover, 100 g

  • For cotton, linen & blended fabrics
  • Free from artificial fragrances & colourants
  • Soapnut serves as a base
CHF 7.25 (CHF 72.50 / kg)

Delivery by October 08

La Corvette Marseille Olive Soap 10 x 100g

La Corvette Marseille Olive Soap 10 x 100g, 1 kg

  • For personal hygiene & household chores
  • Made from vegetable oils
  • Hypoallergenic
CHF 27.00 (CHF 27.00 / kg)

Delivery by October 08

La Corvette Marseille Olive Soap Block

La Corvette Marseille Olive Soap Block, 900 g

  • For personal hygiene, laundry, & cleaning
  • Gentle on the skin
  • 100% natural
CHF 20.12 CHF 21.00 (CHF 22.36 / kg)

Delivery by October 08

NAIKED Vegan Stain Soap

NAIKED Vegan Stain Soap, 100 g

  • Eco-friendly packaging
  • Pre-treatment of stains & hand wash
  • High washing power
CHF 2.20 (CHF 22.00 / kg)

Delivery by October 21

Tadé Aleppo Household Soap

Tadé Aleppo Household Soap, 400 g

  • For hand washing & pre-treatment
  • Fine & delicate textiles
  • Very effective
CHF 6.25 (CHF 15.63 / kg)

Not available at the moment