Laundry Sheets & Tabs - The New Way to Wash Clothes

Space-saving, practical, sustainable!

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Washing temperature
Filter

Laundry Sheets & Tabs : 21 items

Greenatural Laundry Detergent Tabs

Greenatural Laundry Detergent Tabs, 24 pieces

  • Fibre-deep cleaning for coloured and white garments
  • With fabric softening effect
  • Eliminates limescale
CHF 7.80 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 08

Small Planet AMZ Detergent Sheets - Fresh Scent

Small Planet AMZ Detergent Sheets -​ Fresh Scent, 40 pieces

  • For white & colour-fast fabrics
  • Vegan
  • 20°C - 60°C
CHF 13.25 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 08

Small Planet AMZ Detergent Sheets - Floral Scent

Small Planet AMZ Detergent Sheets -​ Floral Scent, 40 pieces

  • Highly concentrated formula
  • For fresh & clean laundry
  • 20°C & up
CHF 13.25 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 08

Small Planet AMZ Detergent Sheets - Fragrance-free

Small Planet AMZ Detergent Sheets -​ Fragrance-​free, Travel-​size 4 pcs. (4 pieces)

  • For white & colour-fast fabrics
  • Gentle formula
  • 20 °C - 60 °C
CHF 3.06 CHF 3.25 (CHF 0.77 / pc)

Delivery by October 08

bluu Laundry Sheets - Alpine Freshness

bluu Laundry Sheets -​ Alpine Freshness, 60 pieces

  • For all fabrics
  • Easy to use
  • Suitable for 15 °C - 95 °C
CHF 22.00 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 08

Green Puffer Laundry Sheets

Green Puffer Laundry Sheets, 30 pieces

  • For clean laundry
  • Versatile in use
  • Sufficient for about 30 loads of laundry
CHF 9.90 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 08

BiOHY Laundry Detergent Sheets

BiOHY Laundry Detergent Sheets , 60 pieces

  • Ideal for all textiles
  • Biodegradable formula
  • Plastic-free
CHF 20.00 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 08

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent , 32 pieces

  • For white & coloured laundry
  • For machine & hand wash
  • With a lavender-eucalyptus aroma
CHF 8.00 (CHF 0.25 / pc)

Delivery by October 08

Stripwash Laundry Detergent Eco Strips

Stripwash Laundry Detergent Eco Strips, Cotton Fresh (24 pieces)

  • For white & coloured laundry
  • 100% plastic free
  • Compact format
CHF 9.80 (CHF 0.41 / pc)

Delivery by October 08

Eco Green Living Laundry Sheets - Fragrance-Free

Eco Green Living Laundry Sheets -​ Fragrance-​Free, 60 pieces

  • Also suitable for baby & children’s laundry
  • Gentle on sensitive skin
  • Plastic-free packaging
CHF 15.35 (CHF 0.26 / pc)

Delivery by October 08

Eco Green Living Laundry Sheets - Lavender

Eco Green Living Laundry Sheets -​ Lavender, 60 pieces

  • Ideal for coloured & dark laundry
  • Gentle, natural lavender fragrance
  • Purely plant-based formula
CHF 15.35 (CHF 0.26 / pc)

Delivery by October 08

bluu Laundry Sheets - Delicates

bluu Laundry Sheets -​ Delicates, 60 pieces

  • For wool, silk, delicates & cashmere
  • A fresh, floral fragrance
  • For 15 °C - 95 °C
CHF 22.00 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 08

bluu Laundry Sheets - Nonscents

bluu Laundry Sheets -​ Nonscents, 60 pieces

  • For all fabrics
  • Plastic-free
  • For 15 °C - 95 °C
CHF 22.00 (CHF 0.37 / pc)

Delivery by October 08

LastObject Sensitive Laundry Detergent Sheets

LastObject Sensitive Laundry Detergent Sheets, 18 pieces

  • Without sulphates
  • Free from fragrances & chlorine
  • For 18 wash loads
CHF 7.35 (CHF 0.41 / pc)

Delivery by October 08

Eco Tabs Laundry Detergent for Delicates

Biolu Eco Tabs Laundry Detergent for Delicates , 16 pieces

  • For wool, silk & linen
  • For hand & machine washing
  • With a fine fresh scent
CHF 8.00 (CHF 0.50 / pc)

Delivery by October 08

LastObject Color Laundry Detergent Sheets

LastObject Color Laundry Detergent Sheets, 18 pieces

  • Free from bleaching agents & fragrances
  • For 18 wash loads
  • Environmentally friendly & practical
CHF 7.35 (CHF 0.41 / pc)

Delivery by October 08

LastObject White Laundry Detergent Sheet

LastObject White Laundry Detergent Sheet, 18 pieces

  • For 18 wash loads
  • Free from chlorine & fragrances
  • Biodegradable
CHF 7.35 (CHF 0.41 / pc)

Delivery by October 08

Greenatural Unscented Laundry Sheets

Greenatural Unscented Laundry Sheets, 16 pieces

  • For white & coloured laundry
  • Also suitable for low temperatures
  • Contents: 16 sheets = 32 laundry cycles
CHF 11.05 (CHF 0.69 / pc)

Delivery by October 08

Greenatural Scented Laundry Sheets

Greenatural Scented Laundry Sheets, 16 pieces

  • For coloured & white laundry
  • Also suitable for low temperatures
  • Contents: 16 sheets = 32 laundry cycles
CHF 11.05 (CHF 0.69 / pc)

Delivery by October 08

Kuno To Go Laundry Detergent

Kuno To Go Laundry Detergent, 16 g

  • Suitable for all textiles
  • Yields 8 wash loads
  • Hand & machine wash
CHF 1.10 (CHF 68.75 / kg)

Delivery by October 21

bluu Laundry Sheets - Applecadabra

bluu Laundry Sheets -​ Applecadabra, 60 pieces

  • For all fabrics
  • Machine & hand wash
  • For 15 °C - 95 °C
CHF 22.00 (CHF 0.37 / pc)

Not available at the moment