Eco-friendly & Hypoallergenic Laundry Detergents

Ideal for people with sensitive skin

Shop by category

Filter & sort

Prices Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Washing temperature
Filter

Hypoallergenic Laundry Detergents : 19 items

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent

Attitude Pear Nectar Baby Liquid Detergent, 1,05 l

  • Using natural ingredients
  • Pleasant fragrance
  • CO2 neutral
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 09

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener

Attitude Pear Nectar Baby Fabric Softener, 1 l

  • Soothing scent
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 9.52 / l)

Delivery by October 09

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover

Attitude Fragrance Free Baby Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Fragrance-free
  • For coloured & white laundry
CHF 7.81 CHF 8.70 (CHF 9.76 / l)

Delivery by October 20

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent

Attitude Fragrance Free Baby Liquid Detergent, 2 l

  • Plant-based
  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
CHF 27.60 CHF 30.50 (CHF 13.80 / l)

Delivery by October 20

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent

Attitude Sweet Lullaby Baby Liquid Detergent, 1,04 l

  • Natural ingredients
  • Pleasant scent
  • Biodegradable
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.42 / l)

Delivery by October 09

Attitude Mountain Liquid Detergent & Softener

Attitude Mountain Liquid Detergent & Softener, 1,05 l

  • Free from optical brighteners
  • Hypoallergenic
  • Plant-based
CHF 19.16 CHF 21.50 (CHF 18.25 / l)

Delivery by October 09

Attitude Stain Remover

Attitude Stain Remover, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Biodegradable
  • CO2 neutral
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 11.90 / l)

Delivery by October 09

Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent

Attitude Sensitive Natural Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Ideal for all temperatures
  • For white & colour-fast laundry
  • Ideal for baby's sensitive skin
CHF 21.06 CHF 23.50 (CHF 21.06 / l)

Delivery by October 09

planet pure Organic Soapnuts

planet pure Organic Soapnuts, 200 loads of laundry (1 kg)

  • For all types of laundry
  • With a fabric bag
  • Easy to use
CHF 13.04 CHF 14.49 (CHF 13.04 / kg)

Delivery by October 09

Biopuro Bleach

Biopuro Bleach, 550 g

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
CHF 5.76 CHF 6.40 (CHF 10.47 / kg)

Delivery by October 09

Universal Laundry Detergent - Zero Additives

planet pure Universal Laundry Detergent -​ Zero Additives, 30 W (1,50 l)

  • For white & coloured fabrics
  • Perfect for sensitive skin
  • For all temperatures
CHF 8.81 CHF 9.79 (CHF 5.87 / l)

Delivery by October 09

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent

Biopuro Spring Blossom Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Concentrated detergent, active at 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.21 CHF 8.00 (CHF 7.21 / l)

Delivery by October 09

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener

Attitude Sensitive Natural Fabric Softener, 1 l

  • Fragrance-free
  • Hypoallergenic
  • For soft & cuddly baby clothes
CHF 12.33 CHF 13.70 (CHF 12.33 / l)

Delivery by October 09

Perfume Free Baby Liquid Laundry Detergent

Biopuro Perfume Free Baby Liquid Laundry Detergent, 1 l

  • Highly concentrated
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.82 CHF 8.70 (CHF 7.82 / l)

Delivery by October 09

eco & mio Fabric Softener

eco & mio Fabric Softener, 3 kg + Ecobox

  • For soft laundry
  • Dermatologically tested
  • Plant-based formula
CHF 15.25 CHF 15.26 (CHF 5.08 / kg)

Delivery by October 09

eco & mio Perfume-free Laundry Liquid Detergent

eco & mio Perfume-​free Laundry Liquid Detergent, 3 kg + Ecobox

  • For all kinds of fibre
  • Suitable for hand & machine wash
  • Natural disinfectant effect
CHF 17.60 (CHF 5.87 / kg)

Delivery by October 09

Fresh & Clean Liquid Laundry Detergent for Colours

Biopuro Fresh & Clean Liquid Laundry Detergent for Colours, 1 l

  • Effective from 30°C
  • Tested for nickel, chrome and cobalt
  • Hypoallergenic & vegan
CHF 7.56 CHF 8.40 (CHF 7.56 / l)

Delivery by October 09

organic family Pillow Fight Laundry Detergent

purenn organic family Pillow Fight Laundry Detergent, 1 l

  • Universal
  • Free from fragrances
  • For sensitive skin
CHF 9.29 CHF 10.35 (CHF 9.29 / l)

Delivery by October 09

Attitude Baby Fabric Softener Fragrance Free

Attitude Baby Fabric Softener Fragrance Free, 1 l

  • Hypoallergenic
  • Without perfumes and dyes
  • Plant-based
CHF 9.52 CHF 10.60 (CHF 9.52 / l)

Not available at the moment