Eco-friendly Care & Hygiene Freshener

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Washing temperature
Filter

Care & Hygiene Freshener: 7 items

Sonett Laundry Rinse

Sonett Laundry Rinse, 1 l

  • Neutralises the pH value of the fabrics
  • Refreshes the colour & smooths the fibres
  • Removes laundry detergent residues
CHF 4.85 (CHF 4.85 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Fragrance & Care Rinse

Sodasan Fragrance & Care Rinse, 750 ml

  • fiber care with organic aloe vera
  • suitable for people with sensitive skin
  • natural magnolia scent
CHF 4.80 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Lanolin Wool Rinse

Ulrich natürlich Lanolin Wool Rinse, 250 ml

  • For gorgeous woollen & silk garments
  • For approx. 8 applications
  • Biodegradable
CHF 8.45 (CHF 33.80 / l)

Delivery by October 08

Baby Fabric Softener

Frosch Baby Fabric Softener , 750 ml

  • For 30 loads of laundry
  • Zero dyes
  • Mild fragrances
CHF 4.80 (CHF 6.40 / l)

Delivery by October 08

Baby Anthyllis Laundry Additive with Active Oxygen

Baby Anthyllis Laundry Additive with Active Oxygen, 1 l

  • For white & coloured laundry
  • Also ideal for baby clothes
  • Vegan & natural
CHF 8.45 (CHF 8.45 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Wool Care

Ulrich natürlich Wool Care, 250 ml

  • Provides a waxy barrier
  • With lanolin
  • Free from fragrances
CHF 9.90 (CHF 39.60 / l)

Delivery by October 08

Microbiological Laundry Rinse Odour Remover for all Textiles

Bactador Microbiological Laundry Rinse Odour Remover for all Textiles , 1 l

  • For clothes, blankets & more
  • For all washing temperatures
  • Hygienic freshness
CHF 22.50 (CHF 22.50 / l)

Delivery by October 26