Effectively Removes Stains

Filter & sort

Prices Highlights Type of Laundry Brands Properties Certificates Use for Effective Washing temperature
Filter

Bleach: 18 items

Sonett Bleaching Complex

Sonett Bleaching Complex, 900 g

  • Removes difficult stains
  • Prevents greying
  • Tough on stained dishes
CHF 5.55 (CHF 6.17 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Sodium Percarbonate

Greenatural Sodium Percarbonate, 700 g

  • Perfect bleaching agent
  • Disinfecting effect
  • May be used with temperatures as low as 30 °C
CHF 8.90 (CHF 12.71 / kg)

Delivery by October 08

Ecological Bleaching Agent & Stain Remover

Sodasan Ecological Bleaching Agent & Stain Remover, 500 g

  • effective, hygienic stain removal through active oxygen
  • unscented
  • dermatologically tested
CHF 3.55 (CHF 7.10 / kg)

Delivery by October 08

Ecover Laundry Bleach

Ecover Laundry Bleach, 0.4 kg (400 g)

  • For natural whites
  • Fights bleachable stains
  • 100% recyclable packaging
CHF 3.35 (CHF 8.38 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Bleaching Agent

Officina Naturae Bleaching Agent, 1,50 kg

  • Disinfectant
  • Removes stains from 40°C
  • Counteracts yellowing
CHF 15.85 (CHF 10.57 / kg)

Delivery by October 08

Tea Natura Washing Soda

Tea Natura Washing Soda, 1 kg

  • Treats stains on textiles
  • Ideal for use as washing soda
  • Releases active oxygen at 30°C
CHF 7.70 (CHF 7.70 / kg)

Delivery by October 08

Almawin Oxygen Stain Remover

Almawin Oxygen Stain Remover, 400 g

  • For the laundry
  • For the dishes
  • For home cleaning
CHF 4.35 (CHF 10.88 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Sodium Percarbonate

Officina Naturae Sodium Percarbonate, 500 g

  • Versatile washing additive
  • For hand & machine washing
  • For stains & bleaching
CHF 5.45 (CHF 10.90 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Bleaching Percarbonate

Officina Naturae Bleaching Percarbonate, 500 g

  • Based on sodium percarbonate
  • Suitable for hand & machine wash
  • Improves the cleaning performance
CHF 8.00 (CHF 16.00 / kg)

Delivery by October 08

herbow Washing Soda

herbow Washing Soda, 850 g

  • Multipurpose
  • Biodegradable
  • Tough on stains & dirt
CHF 8.80 (CHF 10.35 / kg)

Delivery by October 08

purenn Stain Remover for Coloured Laundry

purenn Stain Remover for Coloured Laundry, 500 g

  • Effective oxygen bleach
  • For coloured laundry
  • Eco-friendly
CHF 8.90 (CHF 17.80 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Active Oxygen Bleach

Greenatural Active Oxygen Bleach, 900 ml

  • Removes stubborn stains
  • Also for colour laundry
  • Disinfectant
CHF 5.55 (CHF 6.17 / l)

Delivery by October 08

planet pure Laundry White

planet pure Laundry White, 450 g

  • For white & coloured fabrics
  • Free from chlorine & fragrances
  • For greyish stains & other stains
CHF 7.34 (CHF 16.31 / kg)

Delivery by October 08

Uni-Sapon Oxygen Bleach

Uni-Sapon Oxygen Bleach, 400 g

  • Removes stubborn stains
  • With pure sodium percarbonate
  • Temperature range: from 50°C
CHF 6.10 (CHF 15.25 / kg)

Delivery by October 08

purenn Stain Remover for White Laundry

purenn Stain Remover for White Laundry, 500 g

  • Powerful oxygen bleach
  • For white laundry
  • Biodegradable
CHF 8.90 (CHF 17.80 / kg)

Delivery by October 08

bluu snO2 white Oxi White Booster

bluu snO2 white Oxi White Booster, 750 g

  • For white laundry
  • Removes odours
  • For 30 °C - 95 °C
CHF 13.25 (CHF 17.67 / kg)

Delivery by October 08

ecoLiving Natural Bleach

ecoLiving Natural Bleach, 750 g

  • Safe & non-toxic
  • Biodegradable
  • Removes stains & odours
CHF 8.40 (CHF 11.20 / kg)

Delivery by October 08

BIOCLEAN Washing Soda

BIOCLEAN Washing Soda, 500 g

  • Versatile use
  • Vegan formula
  • Neutral Fragrance
CHF 4.00 (CHF 8.00 / kg)

Delivery by October 19