High-Quality Bins & Rubbish Bags

Cool designs & great quality

Filter & sort

Prices Capacity in litres Brands Properties Certificates
Filter

Bins & Rubbish Bags : 1 - 30 of 60 items

brabantia PerfectFit Garbage Bags - In A Roll

brabantia PerfectFit Garbage Bags -​ In A Roll, 23-​30 L (G) -​ 20 Pieces

  • With a practical drawstring
  • Easy removal
  • Sturdy
CHF 5.55 CHF 5.85

Delivery by October 08

The Sustainable People Recycled Drawstring Bin Bags

The Sustainable People Recycled Drawstring Bin Bags, 20 L (15 pieces)

  • Conserves resources
  • Fewer CO₂ emissions
  • Tear resistant & waterproof
CHF 1.85 (CHF 0.12 / pc)

Delivery by October 08

Heavy Duty Bin Liners Made from Recycled Material

The Sustainable People Heavy Duty Bin Liners Made from Recycled Material, Blue 60 L (20 pieces)

  • Made from 100% recycled material
  • Tear resistant
  • Waterproof
CHF 2.45 (CHF 0.12 / pc)

Delivery by October 08

brabantia Sort & Go 6 L Waste Bin

brabantia Sort & Go 6 L Waste Bin, Grey

  • Small & compact
  • With a practical handle
  • Also suitable for wall mounting
CHF 20.00

Delivery by October 08

Newicon 30 L Pedal Bin with a Plastic Liner

brabantia Newicon 30 L Pedal Bin with a Plastic Liner, Warm Gold

  • Perfect for families
  • With the soft-close function
  • Sales support The Ocean Cleanup
CHF 140.00

Free delivery by October 08

brabantia Newicon Pedal Bin 3 L with Plastic Liner

brabantia Newicon Pedal Bin 3 L with Plastic Liner, Brilliant Steel

  • Made of high-quality stainless steel
  • With a soft close function
  • Odourless lid
CHF 35.50

Delivery by October 08

brabantia Newicon Pedal Bin 5 L with Plastic Liner

brabantia Newicon Pedal Bin 5 L with Plastic Liner, Lilac Pink

  • With soft close function
  • Made of stainless steel
  • Supports The Ocean Cleanup
CHF 56.00

Delivery by October 28

brabantia PerfectFit Bin Liners (biodegradable)

brabantia PerfectFit Bin Liners (biodegradable), 6L (S) -​ 10 Pieces per roll

  • 10 bags
  • Perfect for the brabantia Sort & Go bins
  • Heat-resistant up to 50°C
CHF 4.40

Delivery by October 08

WILDPLASTIC Wildbag Garbage Bags 35 L

WILDPLASTIC Wildbag Garbage Bags 35 L, 12 bags

  • Size: 55 cm x 75 cm
  • Contents: 12 bags
  • Tear-resistant
CHF 3.90

Delivery by October 08

The Sustainable People Biodegradable Dog Waste Bags with Handle

The Sustainable People Biodegradable Dog Waste Bags with Handle, 1 roll of 160 bags (160 sachets)

  • Made of bioplastic
  • Practical dispenser box
  • Free from polyethylene
CHF 11.15 (CHF 20.27 / kg Drained weight)

Delivery by October 08

ecoLiving Compostable Food Waste Bags

ecoLiving Compostable Food Waste Bags, 25 pieces

  • 100% biodegradable
  • Capacity: 10 litres
  • Dimensions: 36 x 20 x 15 cm
CHF 10.00 CHF 10.55 (CHF 0.40 / pc)

Delivery by October 08

The Sustainable People Dog Waste Bags Made of Recycled Material

The Sustainable People Dog Waste Bags Made of Recycled Material, 8 rolls (120 sachets)

  • Made from at least 80% recycled material
  • Conserves resources
  • Tear resistant
CHF 5.55 (CHF 18.50 / kg Drained weight)

Delivery by October 08

brabantia Sort & Go Recycling Bin 40 L

brabantia Sort & Go Recycling Bin 40 L, Grey

  • Removable hinged lid
  • Robust handle
  • Space saving design
CHF 55.50

Delivery by October 08

Biodegradable Dog Waste Bags without Handle

The Sustainable People Biodegradable Dog Waste Bags without Handle, 8 rolls of 15 bags (120 sachets)

  • Made of bioplastic
  • Strong & tear resistant
  • Without plasticizer
CHF 9.45 (CHF 21.00 / kg Drained weight)

Delivery by October 08

brabantia Sort & Go 16 L Waste Bin

brabantia Sort & Go 16 L Waste Bin, Soft Beige

  • Use as a free-standing bin or attach to the wall
  • Includes a wall bracket for mounting
  • Large handle
CHF 33.50

Delivery by October 08

ecoLiving Compostable Bin Liners

ecoLiving Compostable Bin Liners , 3 pieces

  • Biodegradable
  • Capacity: 240 litres
  • Dimensions: 105 x 87 x 35 cm
CHF 8.15 (CHF 2.72 / pc)

Delivery by October 08

brabantia Sort & Go Built-In Waste Bin

brabantia Sort & Go Built-​In Waste Bin, 2 x 30 L

  • Flexible mounting options
  • Convenient to use
  • Includes fastening hardware
CHF 151.00

Free delivery by October 08

Eco Green Living Compostable Bin Liners 30 Litres

Eco Green Living Compostable Bin Liners 30 Litres, 18 pieces

  • 100% plastic-free & microplastic-free
  • Extra tear-resistant & robust
  • Fully compostable
CHF 5.90 (CHF 0.33 / pc)

Delivery by October 08

PerfectFit Bin Liners for the Bo Touch Bin - Roll Pack

brabantia PerfectFit Bin Liners for the Bo Touch Bin -​ Roll Pack, 12L (X) -​ 20 Pieces

  • Easy to use
  • With a drawstring close
  • Sturdy material
CHF 3.43 CHF 3.60

Delivery by October 08

Eco Green Living Compostable Bin Liners 60 Litres

Eco Green Living Compostable Bin Liners 60 Litres, 10 pieces

  • 100% plastic-free & microplastic-free
  • Extra tear-resistant & robust
  • Fully compostable in the garden
CHF 6.35 (CHF 0.64 / pc)

Delivery by October 08

Eco Green Living Compostable Bin Liners, 10 litres

Eco Green Living Compostable Bin Liners, 10 litres, 20 pieces

  • 100% plastic-free & microplastic-free
  • Extra tear-resistant & robust
  • Fully compostable in the garden
CHF 5.35 (CHF 0.27 / pc)

Delivery by October 08

PerfectFit Bin Liner for the Bo Touch Bin - Dispenser Pack

brabantia PerfectFit Bin Liner for the Bo Touch Bin -​ Dispenser Pack, 20-​25L (J) -​ 40 Pieces

  • For the Brabantia waste bin
  • With an integrated drawstring
  • Sturdy
CHF 8.74 CHF 9.20

Delivery by October 08

brabantia Bo Pedal Bin, 7L

brabantia Bo Pedal Bin, 7L, Lilac Pink

  • Dimensions: 24.2 × 24.5 × 50 cm
  • Easy to move
  • Soft lid closure
CHF 88.00

Free delivery by October 28

brabantia Sort & Go 12 L Waste Bin

brabantia Sort & Go 12 L Waste Bin, Jade Green

  • Can be wall mounted
  • With a practical handle
  • Space-saving
CHF 30.00

Delivery by October 08

Newicon 20 L Pedal Bin with a Plastic Liner

brabantia Newicon 20 L Pedal Bin with a Plastic Liner, Matt Black

  • Made of high-quality stainless steel
  • Soft-close function
  • Odour-proof
CHF 83.50

Free delivery by October 28

WILDPLASTIC Wildbag Garbage Bags 25 L

WILDPLASTIC Wildbag Garbage Bags 25 L, 15 bags

  • Size: 50 cm x 55 cm
  • Contents: 15 bags
  • Tear-resistant
CHF 3.55

Delivery by October 08

WILDPLASTIC Wildbag Garbage Bag 10 L

WILDPLASTIC Wildbag Garbage Bag 10 L, 25 bags

  • Size: 36 cm x 57 cm
  • Contents: 25 bags
  • Tear-resistant
CHF 3.35

Delivery by October 08

Eco Green Living Compostable Dog Waste Bags

Eco Green Living Compostable Dog Waste Bags, 60 pieces

  • Made from plant-based materials
  • Completely tear- and leak-proof
  • 100% plastic- and BPA-free
CHF 5.90 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 08

brabantia SortUp Bin Hi, 20+25L

brabantia SortUp Bin Hi, 20+25L, Soft Beige

  • Dimensions: 42 x 28 x 87 cm
  • Capacity: 20 L + 25 L
  • 2 separate compartments
CHF 157.00

Free delivery by October 08

brabantia Sort & Go 25 L Waste Bin

brabantia Sort & Go 25 L Waste Bin, Soft Beige

  • Capacity: 25 litres
  • With an extra-large handle
  • Height: 40 cm
CHF 44.50

Delivery by October 08