Practical Storage Containers for Your Food

Storage solutions for your kitchen

Shop by category

Filter & sort

Prices Brands Properties Material Certificates Use for Effective
Filter

Storage: 1 - 30 of 84 items

pandoo Foldable Drinking Bottle

pandoo Foldable Drinking Bottle, anthracite

  • Filling quantity: 700 ml
  • Carabiner included
  • Also suitable for carbonated drinks
CHF 10.02 CHF 11.15

Delivery by October 08

pandoo Silicone Bag

pandoo Silicone Bag, 500 ml

  • Suitable for all foods
  • Airtight seal
  • Dishwasher & freezer safe
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 16.02 / l)

Delivery by October 08

Bambaw Lunch Box with Metal Lid

Bambaw Lunch Box with Metal Lid, 800 ml

  • With adjustable divider
  • Leak-proof
  • Dishwasher safe
CHF 27.05 CHF 30.00

Delivery by October 08

pandoo Stainless Steel Lunchbox

pandoo Stainless Steel Lunchbox , 800 ml

  • Material: rustproof stainless steel
  • With a flexible divider
  • With a silicone seal
CHF 25.08 CHF 28.00 (CHF 31.35 / l)

Delivery by October 08

pandoo Silicone Lid

pandoo Silicone Lid , White (6 pieces)

  • 6 different diameters
  • Durable
  • Food-grade silicone
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 1.34 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Storage Jar

pandoo Storage Jar, 1.000 ml

  • Transparent design
  • Airtight seal
  • Easy to clean
CHF 8.01 CHF 8.90 (CHF 8.01 / l)

Delivery by October 19

bluu cleanions Water Bottle Cleaner

bluu cleanions Water Bottle Cleaner, 140 pieces

  • Suitable for all materials
  • Effective against limescale & dirt
  • Quick & easy to use
CHF 12.94 CHF 14.40 (CHF 0.09 / pc)

Delivery by October 08

pandoo Coconut Set

pandoo Coconut Set

  • 2 x spoons
  • 2 x bowls
  • Natural products
CHF 16.04 CHF 17.85

Delivery by October 08

pandoo Thermal Drinking Bottle

pandoo Thermal Drinking Bottle , 750 ml

  • 100% plastic-free
  • Leakproof
  • Maintains the temperature
CHF 22.06 CHF 24.50 (CHF 29.41 / l)

Delivery by October 08

pandoo Spice Jar

pandoo Spice Jar , 160 ml

  • High-quality materials
  • Aroma-proof seal
  • Capacity: 160 g
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 25.00 / l)

Delivery by October 08

Bambaw Coconut Bowl

Bambaw Coconut Bowl, Polished

  • Flat base
  • Unique structure
  • Handmade
CHF 8.28 CHF 9.20

Delivery by October 08

Bambaw Stainless Steel Bottle, 750 ml

Bambaw Stainless Steel Bottle, 750 ml , Natural Steel

  • Perfect for travel
  • Easy to clean
  • Leakproof
CHF 17.85 CHF 19.85

Delivery by October 08

Dantesmile Zerowaste Produce Starter-Set 5 Pack

Dantesmile Zerowaste Produce Starter-​Set 5 Pack

  • Sustainable & environmentally friendly
  • Store produce and stock
  • With 4 sachets & 1 cloth
CHF 20.06 CHF 22.50

Delivery by October 08

Dantesmile Mesh Produce Bags

Dantesmile Mesh Produce Bags

  • Versatile to use
  • Made of 100% organic cotton
  • Size: 25.5 x 30.5 cm
CHF 4.00 CHF 4.45

Delivery by October 08

pandoo Fruit & Vegetable Nets

pandoo Fruit & Vegetable Nets, 6-​piece set & bread bag

  • Material: cotton
  • Practical sizes
  • Plastic-free alternative
CHF 18.05 CHF 20.00

Delivery by October 08

Bambaw Stainless Steel Bottle, 500 ml

Bambaw Stainless Steel Bottle, 500 ml , Yellow Beam

  • Perfect for travel
  • Easy to clean
  • Leakproof
CHF 17.05 CHF 18.95

Delivery by October 08

brabantia Set of 3 Glass Containers

brabantia Set of 3 Glass Containers, 1 set

  • Keeps food fresh for a long time
  • Stackable
  • Dishwasher safe
CHF 32.62 CHF 36.00

Delivery by October 08

brabantia Make & Take Lunchbox

brabantia Make & Take Lunchbox, M

  • Robust stainless steel
  • Airtight & leak-proof
  • Dishwasher safe
CHF 22.03 CHF 24.50

Delivery by October 08

Bambaw Stainless Steel Bottle, 1000 ml

Bambaw Stainless Steel Bottle, 1000 ml , Natural Steel

  • Perfect for travel
  • Easy to clean
  • Leakproof
CHF 20.06 CHF 22.50

Delivery by October 08

Bee's Wrap Starter Set

Bee's Wrap Bee's Wrap Starter Set, Classic (3 pieces)

  • 1x "Small" (18 x 20cm)
  • 1x "Medium" (25.5 x 28cm)
  • 1x "Large" (33 x 35.5cm)
CHF 24.03 CHF 26.50 (CHF 8.01 / pc)

Delivery by October 08

Dantesmile Pack of 3 Muslin Bags

Dantesmile Pack of 3 Muslin Bags

  • Made of pure organic cotton
  • With a practical drawstring
  • For food & more
CHF 10.02 CHF 11.15

Delivery by October 08

Bambaw Stainless Steel Straw Set

Bambaw Stainless Steel Straw Set

  • 6 x Stainless Steel Straws
  • 1 x Cleaning Brush for Straws
  • 1 x Cotton Pouch
CHF 6.86 CHF 7.65

Delivery by October 08

soulbottles You're right

soulbottles You're right, 0,60 l

  • Capacity: 0.6 L
  • Glass water bottle
  • Perfect for individualists
CHF 30.02 CHF 33.50

Delivery by October 08

Tasty+ Stackable Rectangular Storage Containers, Dark Grey

brabantia Tasty+ Stackable Rectangular Storage Containers, Dark Grey, 5.4 L

  • Robust plastic
  • Stackable & attractive design
  • Lid with silicone seal
CHF 21.02 CHF 23.50

Delivery by October 08

Glass Bottle - HANAMI 1 l

CARRY Bottle Glass Bottle -​ HANAMI 1 l

  • Capacity: 1 l
  • Leakproof & recyclable
  • Dishwasher safe
CHF 35.03 CHF 39.00

Delivery by October 08

FAIR ZONE Recyclable Collection Bag

FAIR ZONE Recyclable Collection Bag

  • Made from recycled rice bags
  • With 4 compartments
  • Tearproof
CHF 25.04 CHF 28.00

Delivery by October 08

pandoo Disposable Bamboo Straws

pandoo Disposable Bamboo Straws, 200 pieces

  • Material: bamboo & plant starch
  • Biodegradable
  • Length: 21 cm
CHF 20.06 CHF 22.50 (CHF 0.10 / pc)

Delivery by October 08

brabantia Stackable Glass Containers

brabantia Stackable Glass Containers, 1.1 L

  • Very stable
  • Space-saving
  • Dishwasher safe
CHF 13.99 CHF 15.55

Delivery by October 08

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

pandoo Beeswax Sheets Starter Set

  • 3 different sizes
  • Can be used up to 12 months
  • Mouldable
CHF 18.05 CHF 20.00

Delivery by October 08

soulbottles Alpenblick

soulbottles Alpenblick, 0,60 l

  • Capacity: 0.6 L
  • Glass water bottle
  • Pretty design
CHF 30.02 CHF 33.50

Delivery by October 08

Find practical vegetable nets, beeswax wraps, and jars to store your food. Plus, lunch boxes and water bottles offer a sustainable alternative to plastic products when you're out and about.