Natural Room Fragrances

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for
Filter

Room Fragrances : 25 items

Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier

Attitude Lavender & Eucalyptus Natural Air Purifier, 227 g

  • For 3-6 weeks
  • Plant-based
  • For rooms, cars, & refrigerators
CHF 10.43 CHF 11.60 (CHF 45.95 / kg)

Delivery by October 08

Oase Room Freshener

Frosch Oase Room Freshener , Orange blossom (90 ml)

  • Delightful fragrances
  • With natural oils
  • Easy to use
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 80.00 / l)

Delivery by October 08

Oase Room Freshener Refill Pack

Frosch Oase Room Freshener Refill Pack , Orange blossom (90 ml)

  • Made from natural oils
  • Wonderful fragrances
  • Lasts for 6-8 weeks
CHF 5.40 CHF 6.00 (CHF 60.00 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Shea Butter & Peach Blossom Home Perfume

PUREWAVE Shea Butter & Peach Blossom Home Perfume, 250 ml

  • Fragrance profile: Fruity, floral & sweet
  • Long-lasting fragrance experience
  • Without synthetic additives
CHF 6.62 CHF 7.80 (CHF 26.48 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Senses SUNNY Room Spray

Sodasan Senses SUNNY Room Spray, 50 ml

  • Natural fragrance of fruity oranges
  • Pure essential oils
  • Versatile in use
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 144.00 / l)

Delivery by October 08

Attitude Apple & Basil Natural Air Purifier

Attitude Apple & Basil Natural Air Purifier, 227 g

  • Contains plant extracts
  • Lasts for up to 6 weeks
  • Fragrance intensity can be adjusted
CHF 10.43 CHF 11.60 (CHF 45.95 / kg)

Delivery by October 08

pandoo Bamboo Charcoal Air Purifier

pandoo Bamboo Charcoal Air Purifier , 1 x 500 g

  • Natural actives
  • Durable
  • Versatile
CHF 15.04 CHF 16.70 (CHF 30.08 / kg)

Delivery by October 08

farfalla Bergamot Vitality Organic Room Spray

farfalla Bergamot Vitality Organic Room Spray, 75 ml

  • Soft, fruity & floral scent
  • Cheerful effect
  • Purifies the air
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 199.20 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Fresh Herbalime Home Perfume

PUREWAVE Fresh Herbalime Home Perfume, 250 ml

  • Fragrance profile: Fresh, tart & woody
  • Long-lasting fragrance experience
  • Eliminates unpleasant odours
CHF 6.62 CHF 7.80 (CHF 26.48 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Senses RELAX Room Spray

Sodasan Senses RELAX Room Spray, 50 ml

  • Calming & refreshing
  • Restoring effect
  • Pure essential oils
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 144.00 / l)

Delivery by October 08

Sleep Well Good Night Organic Lavender Room Spray

farfalla Sleep Well Good Night Organic Lavender Room Spray, 75 ml

  • Delicate floral scent
  • With lavender, vanilla & orange
CHF 13.95 CHF 15.50 (CHF 186.00 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Patchouli & White Vanilla Home Perfume

PUREWAVE Patchouli & White Vanilla Home Perfume, 250 ml

  • Fragrance profile: Woody & sweet
  • Long-lasting fragrance experience
  • With natural essential oils
CHF 6.62 CHF 7.80 (CHF 26.48 / l)

Delivery by October 08

farfalla Aura Protective Organic Room Spray

farfalla Aura Protective Organic Room Spray, 75 ml

  • 100% natural essential oils
  • Fresh & herbaceous scent
CHF 13.95 CHF 15.50 (CHF 186.00 / l)

Delivery by October 08

Tangerine & Vanilla "Moments of Happiness" Organic Room Spray

farfalla Tangerine & Vanilla "Moments of Happiness" Organic Room Spray, 75 ml

  • Delicately fruity & cheerfully sweet
  • Stimulates the zest for life
  • Uplifts the mood
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 199.20 / l)

Delivery by October 08

Seiferei Home Perfume

Seiferei Home Perfume, Coniferous Forest (50 ml)

  • Various scents to choose from
  • Adjustable intensity
  • Housewarming gift idea
CHF 15.95 CHF 17.75 (CHF 319.00 / l)

Delivery by October 08

Sodasan COSY Home Spray

Sodasan COSY Home Spray, 50 ml

  • Aromatic woody fragrance
  • Plastic-free & with a beech wood cap
  • Based on certified organic alcohol
CHF 7.20 CHF 8.00 (CHF 144.00 / l)

Delivery by October 08

farfalla Lemongrass Atmosphere Organic Room Spray

farfalla Lemongrass Atmosphere Organic Room Spray, 75 ml

  • Fresh & lemony aroma
  • Beats bad vibes
  • With frankincense & orange
CHF 13.95 CHF 15.50 (CHF 186.00 / l)

Delivery by October 08

The Handmade Soap Co Diffuser Refill

The Handmade Soap Co Diffuser Refill, Lemongrass & Cedarwood (150 ml)

  • Natural & long-lasting
  • Exclusive essential oils
  • Finely balanced fragrance notes
CHF 21.07 CHF 23.50 (CHF 140.47 / l)

Delivery by October 08

farfalla Lemon Refreshing Room Spray

farfalla Lemon Refreshing Room Spray, 75 ml

  • Natural formula
  • Vitalising properties
  • With natural essential oils
CHF 13.95 CHF 15.50 (CHF 186.00 / l)

Delivery by October 08

farfalla Caressing Organic Room Spray

farfalla Caressing Organic Room Spray, 75 ml

  • Silky & soft
  • 100% natural essential oils
  • With vanilla, orange, cocoa & much more
CHF 12.94 CHF 14.40 (CHF 172.53 / l)

Delivery by October 08

farfalla Do it yourself Organic Room Spray

farfalla Do it yourself Organic Room Spray, 70 ml

  • DIY base
  • 100% natural
  • Vegan
CHF 7.92 CHF 8.80 (CHF 113.14 / l)

Delivery by October 08

Christmas Star Organic Room Spray - Cinnamon

farfalla Christmas Star Organic Room Spray -​ Cinnamon , 75 ml

  • With natural essential oils
  • Vegan formula
  • Contains tangerine, cinnamon & frankincense
CHF 13.95 CHF 15.50 (CHF 186.00 / l)

Delivery by October 08

Aromakids Sweet Dreams Organic Room Spray

farfalla Aromakids Sweet Dreams Organic Room Spray, 75 ml

  • With a relaxing scent
  • Helps little ones fall asleep
  • Perfect after eventful days
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 199.20 / l)

Delivery by October 22

farfalla Aura Protective Organic Room Spray

farfalla Aura Protective Organic Room Spray, 500 ml

  • Protects, purifies & clarifies
  • With Swiss stone pine
  • Vegan
CHF 56.12 CHF 62.50 (CHF 112.24 / l)

Not available at the moment

farfalla "Love Yourself" Rose Organic Room Spray

farfalla "Love Yourself" Rose Organic Room Spray, 75 ml

  • For room scenting
  • 100% natural essential oils
  • Floral & sweet scent
CHF 12.94 CHF 14.40 (CHF 172.53 / l)

Delivery by October 08