Our Top-selling Cleaning Agent

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

🌿 Topsellers: 27 items

Method Universal Cleaner

Method Universal Cleaner, Pink Grapefruit (828 ml)

  • Effective cleaner
  • Biodegradable
  • Bottle made from 100% recycled plastic
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 6.04 / l)

Delivery by October 09

Sonett Bathroom Cleaner

Sonett Bathroom Cleaner, 1 l

  • Removes water stains & soap deposits
  • 100% biodegradable
  • Neutral scent & vegan
CHF 4.99 CHF 5.55 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 09

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 3.78 CHF 4.20 (CHF 7.56 / l)

Delivery by October 09

Method Kitchen Cleaner - Clementine

Method Kitchen Cleaner -​ Clementine, 828 ml

  • Very effective
  • Biodegradable
  • Plant-based ingredients
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 6.04 / l)

Delivery by October 09

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner

Ecover Ocean Waves Toilet Cleaner, 750 ml

  • With the natural power of citric acid
  • Refreshing scent - plant based
  • Completely biodegradable
CHF 3.19 CHF 3.55 (CHF 4.25 / l)

Delivery by October 09

Ecover Bathroom Cleaner

Ecover Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Recyclable packaging
  • Suitable for chrome surfaces
  • With a fresh fragrance
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 8.60 / l)

Delivery by October 09

Sonett All-Purpose Cleaner

Sonett All-​Purpose Cleaner, 1 l

  • With orange & lemongrass oils
  • 100% biodegradable
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.69 CHF 5.20 (CHF 4.69 / l)

Delivery by October 09

Sonett Decalcifier

Sonett Decalcifier, 1 l

  • Neutral scent
  • 100% biodegradable
  • Removes limescale deposits
CHF 4.38 CHF 4.85 (CHF 4.38 / l)

Delivery by October 09

Ecover Limescale Remover

Ecover Limescale Remover, 500 ml

  • Removes stubborn limescale deposits
  • Fine foaming
  • For bathroom cleaning
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 8.60 / l)

Delivery by October 09

Method Bathroom Cleaner

Method Bathroom Cleaner, 828 ml

  • Tough on limescale & soap scum
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 5.00 CHF 5.55 (CHF 6.04 / l)

Delivery by October 09

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 6.96 / l)

Delivery by October 09

Sonett Toilet Cleaner Cedar-Citronella

Sonett Toilet Cleaner Cedar-​Citronella, 750 ml

  • Plant-based without petrochemicals
  • With cedarwood essential oil
  • 100% biodegradable
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 4.64 / l)

Delivery by October 09

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
CHF 4.99 CHF 5.55 (CHF 4.99 / l)

Delivery by October 09

Sonett Toilet Cleaner Mint-Myrtle

Sonett Toilet Cleaner Mint-​Myrtle, 750 ml

  • Vegan & 100% biodegradable
  • Contains essential oils
  • Removes impurities
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 4.64 / l)

Delivery by October 09

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner

Almawin Dishwasher & Washing Machine Cleaner, 200 g

  • 2-pack set
  • Natural concentrate
  • Biodegradable
CHF 4.30 CHF 4.80 (CHF 21.50 / kg)

Delivery by October 09

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

Sonett Canister Tap, 5 & 10 l

  • Ideal for thin fluids
  • For large sonett canisters
CHF 4.18 CHF 4.65

Delivery by October 09

Sodasan Bath Cleaner

Sodasan Bath Cleaner, 500 ml

  • Removes limescale deposits & soap residues
  • Natural & fresh scent
  • Suitable for use on all bathroom surfaces
CHF 3.89 CHF 4.35 (CHF 7.78 / l)

Delivery by October 09

Ecover Toilet Cleaner

Ecover Toilet Cleaner, 750 ml

  • Natural citric acid power
  • Completely biodegradable
  • Plant-based ingredients
CHF 3.19 CHF 3.55 (CHF 4.25 / l)

Delivery by October 09

Lovely Lavender ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lovely Lavender ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Biodegradable soap
  • Fresh lavender scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Lushy Limes ECO Toilet Block

Toilet Tapes Lushy Limes ECO Toilet Block

  • For hygienic cleanliness
  • Easy to attach
  • Sparkling lime scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Mystic Marine ECO Toilet Block

Toilet Tapes Mystic Marine ECO Toilet Block

  • Easy to use
  • Biodegradable
  • Fresh sea scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Dazzling Dutch ECO Toilet Block

Toilet Tapes Dazzling Dutch ECO Toilet Block

  • 90% less plastic used
  • Vegan & not tested on animals
  • With floral & almond aromas
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Groovy Grass Toilet Rim Tape

Toilet Tapes Groovy Grass Toilet Rim Tape

  • With biodegradable soap
  • For a hygienic & clean toilet
  • Scent of freshly mown grass
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Active Soda Cleaner

Frosch Active Soda Cleaner , 950 ml

  • Formulated with natural soda
  • Versatile in use
  • Safe for use in food & kitchen areas
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 4.74 / l)

Delivery by October 09

Floral Fest ECO Toilet Block

Toilet Tapes Floral Fest ECO Toilet Block

  • Hygienic adhesion
  • Suitable for all toilets
  • Lovely floral scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Peppermint Passion ECO Toilet Block

Toilet Tapes Peppermint Passion ECO Toilet Block

  • Up to 90% less plastic
  • Recyclable
  • Fresh mint aromas
CHF 2.49 CHF 2.75

Delivery by October 09

Clean Cotton ECO Toilet Block

Toilet Tapes Clean Cotton ECO Toilet Block

  • Lasts up to 160 flushes
  • Made with biodegradable soap
  • Delicate cotton blossom scent
CHF 2.49 CHF 2.75

Not available at the moment