Fillable Spray Bottles

(Re)fillable containers for a more sustainable household

Filter & sort

Prices Capacity in litres Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Spray Bottles: 10 items

ALPEKO Wild Mint Surface Disinfectant

ALPEKO Wild Mint Surface Disinfectant, 500 ml

  • Suitable for all surfaces
  • Gentle formula
  • Fresh scent
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

Uni-Sapon Spray Bottle

Uni-Sapon Spray Bottle, All-​Purpose Cleaner Spray Bottle (500 ml)

  • Composed of PE
  • Made in Germany
  • Capacity: 500 ml
CHF 3.35 (CHF 6.70 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Oven Cleaner

ALPEKO Oven Cleaner , 500 ml

  • Removes grease & dirt
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 7.25 (CHF 14.50 / l)

Delivery by November 18

Biolu Empty Spray Bottle

Biolu Empty Spray Bottle

  • Capacity: 250 ml
  • For bathroom, glass & all-purpose cleaners
  • Perfect for mixing
CHF 2.20

Delivery by October 08

ALPEKO Lavender Glass Cleaner

ALPEKO Lavender Glass Cleaner, 500 ml

  • Very rich formula
  • Antistatic effect
  • Gentle on surfaces
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Eucalyptus Degreaser

ALPEKO Eucalyptus Degreaser, 500 ml

  • For surfaces
  • Without any harmful residues
  • Delicate scent
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

ALPEKO Descaler

ALPEKO Descaler , 500 ml

  • Removes limescale & rust
  • Versatile
  • Natural formula
CHF 6.70 (CHF 13.40 / l)

Delivery by November 18

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

Geda Pressure Pump Sprayer 1.5 L

  • 1.5 litre capacity
  • Clear/black
  • With a pressure relief valve
CHF 18.95

Delivery by October 08

everdrop Glass Bottle - Kitchen

everdrop Glass Bottle -​ Kitchen

  • Reusable
  • With min. 25% recycled glass
  • Made in Germany
CHF 14.50

Not available at the moment

everdrop Universal Glass Bottle

everdrop Universal Glass Bottle

  • Reusable
  • Made from at least 25% recycled glass
  • Made in Germany
CHF 14.50

Not available at the moment