Eco-friendly Scouring Agents

Scouring Creams & Powders

Filter & sort

Prices Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Scouring Agents : 17 items

Sonett Scouring Powder

Sonett Scouring Powder, 450 g

  • Cleaning agent in the form of powder
  • Suitable for ceramic glass stove tops
  • Removes burnt deposits effortlessly
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 7.73 / kg)

Delivery by October 09

Sonett Scouring Fluid

Sonett Scouring Fluid, 0.5 l (500 ml)

  • Slight germ-inhibiting effect
  • Lavender & lemongrass fragrance
  • Fights stubborn dirt
CHF 3.48 CHF 3.85 (CHF 6.96 / l)

Delivery by October 09

Cleaning Block WC

Cleaning Block Cleaning Block WC, without a handle

  • Scours away encrusted rust & lime deposits
  • No cleaning agents necessary
  • Scratch-free cleaning
CHF 1.91 CHF 2.15

Delivery by October 09

Sodasan Scouring Cream

Sodasan Sodasan Scouring Cream, 500 ml

  • Effective, thorough cleaning
  • No colouring or preservatives
  • Natural scent from pure essential oils
CHF 3.49 CHF 3.90 (CHF 6.98 / l)

Delivery by October 09

everdrop Magic Eraser

everdrop Magic Eraser, Pink

  • Removes dirt & deposits
  • For ceramics, enamel & tiles
  • Material: 100% foam glass
CHF 8.01 CHF 8.90

Delivery by October 09

Klar Scouring Agent

Klar Scouring Agent, 500 ml

  • For stainless steel
  • For glass hob
  • For enamel
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 09

Cleaning Block Stick

Cleaning Block Cleaning Block Stick

  • Removes mould, rust & paint
  • Ideal for stubborn stains
  • Easy & effective cleaning action
CHF 2.18 CHF 2.45

Delivery by October 09

Uni-Sapon Bath Brick

Uni-Sapon Bath Brick, 250 g

  • With plant-based, raw cleaning substances
  • Scratch-free cleaning
  • Rich formula
CHF 14.94 CHF 16.60 (CHF 59.76 / kg)

Delivery by October 09

Lemon Scouring Milk

Frosch Lemon Scouring Milk, 500 ml

  • Marble powder against crusts
  • Gentle on stainless steel & ceramics
  • Microplastic-free formula
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 9.00 / l)

Delivery by October 09

Cleaning Block Grill

Cleaning Block Cleaning Block Grill, with a handle

  • Free from chemicals
  • Very effective cleaning tool
  • Adapts to the form of the metal bars
CHF 6.74 CHF 7.50

Delivery by October 16

Scouring Milk

Frosch Scouring Milk, 500 ml

  • Marble powder power that fights dirt
  • Also ideal for stainless steel & ceramics
  • Sustainable & microplastic-free
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 9.00 / l)

Delivery by October 09

Uni-Sapon Hand Cleansing Paste

Uni-Sapon Hand Cleansing Paste, 450 g

  • Very rich formula
  • With natural jojoba oil
  • For supple & clean hands
CHF 11.94 CHF 13.25 (CHF 26.53 / kg)

Delivery by October 09

bluu fred cleantstone Cleaning Stone Refill

bluu fred cleantstone Cleaning Stone Refill, 250 g

  • For chrome steel & glass-ceramic hobs
  • All-natural ingredients
  • Convenient & economical
CHF 19.97 CHF 22.00 (CHF 79.88 / kg)

Delivery by October 09

Cleaning Block Griddle

Cleaning Block Cleaning Block Griddle

  • Fights most stubborn dirt & grease
  • Odourless
  • Bacteriostatic
CHF 3.12 CHF 3.45

Delivery by October 09

Probiotic Natural Paste for Stubborn Dirt

YOPE Probiotic Natural Paste for Stubborn Dirt, 160 g

  • Practical for kitchens & bathrooms
  • Removes stubborn deposits
  • Vegan & without animal testing
CHF 7.01 CHF 7.80 (CHF 43.81 / kg)

Delivery by October 09

Cleaning Block Pool

Cleaning Block Cleaning Block Pool

  • Eco-friendly & odourless
  • Removes lime, dirt & algae effectively
  • Easy & quick cleaning action
CHF 3.12 CHF 3.45

Delivery by October 09

Tadé Silver Stone with Aleppo Soap

Tadé Silver Stone with Aleppo Soap, 300 g

  • Ideal for indoor & outdoor use
  • Degreases, polishes & protects
  • Rich formula
CHF 8.81 CHF 9.80 (CHF 29.37 / kg)

Not available at the moment