Eco-friendly Odour Removers

Perfect for kitchens, bathrooms & other interiors

Filter & sort

Prices Highlights Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for
Filter

Odour Removers : 12 items

Sonett Starch Spray & Ironing Aid

Sonett Starch Spray & Ironing Aid, 1 l Refill

  • Strengthens, smooths & cares for fabrics
  • Lavender & rose scent
  • Without any petrochemical silicone
CHF 3.98 CHF 4.45 (CHF 3.98 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Scented Sachet Laundry Protect

Greenatural Scented Sachet Laundry Protect, Cedar (3 pieces)

  • For wool & textiles
  • Ideal for draws & closets
  • 100% pure essential oils
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 1.50 / pc)

Delivery by October 08

Attitude Furry Friends Odour Eliminator

Attitude Furry Friends Odour Eliminator, 227 g

  • Gentle lavender aroma
  • Ideal for rooms up to 37m2
  • Works for up to 6 weeks
CHF 10.43 CHF 11.60 (CHF 45.95 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Hygiene Textile Deodorant

planet pure Hygiene Textile Deodorant, 100 ml

  • For washable textiles
  • For persistent odours
  • Quick & easy to use
CHF 2.79 CHF 3.10 (CHF 27.90 / l)

Delivery by October 08

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray

planet pure Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml

  • For all fabrics
  • Natural fragrance
  • No synthetic additives
CHF 3.29 CHF 3.65 (CHF 6.58 / l)

Delivery by October 08

Almawin Fabric Freshener

Almawin Fabric Freshener, 500 ml

  • For furniture, upholstery & surfaces
  • Neutralises odours & cleans
  • Fresh verbena fragrance
CHF 4.50 CHF 5.00 (CHF 9.00 / l)

Delivery by October 08

Microbiological Odour & Stain Remover Concentrate

Bactador Microbiological Odour & Stain Remover Concentrate , 1 l

  • Versatile
  • Highly economical
  • For carpets, shoes & more
CHF 19.06 CHF 21.00 (CHF 19.06 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener

Officina Naturae Sea Breeze Fabric Freshener, 100 ml

  • For textiles & as a room fragrance
  • Easy to use
  • Festive design
CHF 5.12 CHF 12.80 (CHF 51.20 / l)

Delivery by October 08

Bactador Microbiological Odour & Stain Remover

Bactador Microbiological Odour & Stain Remover , 750 ml

  • Fresh scent
  • Neutralises odours
  • For carpet, shoes & more
CHF 14.04 CHF 15.60 (CHF 18.72 / l)

Delivery by October 08

Microbiological Hutch Odour Remover & Cleaner

Bactador Microbiological Hutch Odour Remover & Cleaner , 500 ml

  • Also suitable for carpets & more
  • Gentle on materials
  • Fresh scent
CHF 12.03 CHF 13.35 (CHF 24.06 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Odour Stop

Poliboy Odour Stop, 500 ml

  • For non-sensitive textiles & plastic
  • Packaging made from recycled plastic
  • Without fragrances
CHF 4.00 CHF 4.45 (CHF 8.00 / l)

Not available at the moment

Bactador Read-to-Use Cat Urine Odour Remover

Bactador Read-​to-​Use Cat Urine Odour Remover, 500 ml

  • With Bactador Microbiology
  • For cat litter trays, furniture and textiles
  • Can help prevent repeated marking
CHF 12.03 CHF 13.35 (CHF 24.06 / l)

Delivery by October 26