Kitchen & Surface Cleaners for Stubborn Stains & Grease Deposits

Filter & sort

Prices Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Kitchen & Surface Cleaners: 27 items

Method Kitchen Cleaner - Clementine

Method Kitchen Cleaner -​ Clementine, 828 ml

  • Very effective
  • Biodegradable
  • Plant-based ingredients
CHF 5.55 (CHF 6.70 / l)

Delivery by October 08

Ecover Kitchen Power Cleaner Oven & Hob

Ecover Kitchen Power Cleaner Oven & Hob, 500 ml

  • Contain organic surfactants
  • Dissolves stubborn dirt & grease
  • Plant-based ingredients
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Attitude Kitchen Surface Cleaner

Attitude Kitchen Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly production
  • Cruelty-free & 100% vegan
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Multi-Surface Cleaner Active Oxygen

Greenatural Multi-​Surface Cleaner Active Oxygen, 500 ml

  • Multi-surface cleaner
  • Powerful cleaning action
  • Biodegradable
CHF 3.90 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

OKAY Mister Grease Kitchen Cleaner

OKAY Mister Grease Kitchen Cleaner, 500 ml

  • Highly effective
  • Fine fragrance
  • Environmentally friendly
CHF 6.29 CHF 6.65 (CHF 12.58 / l)

Delivery by October 08

Almawin Glass & Stove Top Cleaner

Almawin Glass & Stove Top Cleaner, 250 ml

  • Vegan
  • Dermatologist tested
  • Easy to clean
CHF 4.20 (CHF 16.80 / l)

Delivery by October 08

Kitchen Hygiene Cleaner

Frosch Kitchen Hygiene Cleaner, 300 ml

  • Removes dirt & odours
  • For wipeable surfaces
  • With juniper extracts
CHF 4.55 (CHF 15.17 / l)

Delivery by October 08

Glass Ceramic Cleaner - Citrus

Frosch Glass Ceramic Cleaner -​ Citrus, 300 ml

  • For induction & glass ceramic hobs
  • Fights dirt & grease
  • With citrus oil
CHF 4.55 (CHF 15.17 / l)

Delivery by October 08

Multi-Surface Cleaner - Orange

Frosch Multi-​Surface Cleaner -​ Orange , 500 ml

  • Removes dirt
  • For wipeable surfaces
  • Streak-free cleanliness
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

Active Soda Cleaner

Frosch Active Soda Cleaner , 950 ml

  • Formulated with natural soda
  • Versatile in use
  • Safe for use in food & kitchen areas
CHF 5.00 (CHF 5.26 / l)

Delivery by October 08

everdrop Prefilled Kitchen Cleaner

everdrop Prefilled Kitchen Cleaner , 500 ml

  • Fights grease & burnt-on food
  • Reusable bottle
  • With bergamot-lime aroma
CHF 5.80 (CHF 11.60 / l)

Delivery by October 08

everdrop Kitchen Cleaner - Power Powder Sachet

everdrop Kitchen Cleaner -​ Power Powder Sachet, 25 g

  • Suitable for the refrigerator
  • Removes stubborn stains
  • With a subtle scent
CHF 3.35 (CHF 134.00 / kg)

Delivery by October 08

planet pure Kitchen Cleaner - Lemon Freshness

planet pure Kitchen Cleaner -​ Lemon Freshness, 500 ml

  • For grease & dirt
  • With a lovely lemon scent
  • For all wipeable surfaces
CHF 3.45 (CHF 6.90 / l)

Delivery by October 08

Baby Anthyllis Multi-Surface Cleaner

Baby Anthyllis Multi-​Surface Cleaner, 500 ml

  • For surfaces & objects
  • 99 % natural
  • Vegan
CHF 5.45 (CHF 10.90 / l)

Delivery by October 08

OKAY Madame Cuisine Kitchen Surface Cleaner

OKAY Madame Cuisine Kitchen Surface Cleaner, 500 ml

  • Fights daily dirt
  • Biodegradable
  • Sweet scent
CHF 5.24 CHF 5.50 (CHF 10.48 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Kitchen Cleaner

Sodasan Kitchen Cleaner, 500 ml

  • Streak-free cleaning
  • Citrus fragrance
  • For all smooth surfaces
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Fridge Cleaner

pierpaoli ekos Fridge Cleaner, 750 ml

  • For cleanliness & hygiene
  • Vegan
  • Mint & eucalyptus scent
CHF 6.45 (CHF 8.60 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Kitchen Cleaner

Poliboy Kitchen Cleaner, 500 ml

  • For surfaces and more
  • Powerful against grease & dirt
  • With a fresh orange scent
CHF 3.36 CHF 3.55 (CHF 6.72 / l)

Delivery by October 08

ooohne Kitchen Cleaner For Mixing

ooohne Kitchen Cleaner For Mixing , 10 g

  • High dirt & grease-dissolving power
  • Vegan formula
  • 92.2% natural components
CHF 2.20 (CHF 220.00 / kg)

Delivery by October 08

ALPEKO Oven Cleaner

ALPEKO Oven Cleaner , 500 ml

  • Removes grease & dirt
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 7.25 (CHF 14.50 / l)

Delivery by November 18

ooohne Kitchen Cleaner Starter Set

ooohne Kitchen Cleaner Starter Set

  • 1 x spray bottle
  • 1 x kitchen cleaner for mixing
  • Natural formula
CHF 5.56 CHF 6.35

Delivery by October 08

Massage - Lounger Surface Cleaner, mint/rosemary

Yogacleaner Massage -​ Lounger Surface Cleaner, mint/rosemary, 500 ml

  • For massage & therapy tables
  • With organic ingredients
  • Fresh, herbaceous fragrance
CHF 10.00 (CHF 20.00 / l)

Delivery by October 08

ZIELKO Fridge & Microwave Cleaner

ZIELKO Fridge & Microwave Cleaner, 500 ml

  • Removes dirt & food residues
  • Neutralises odours
  • Biodegradable
CHF 3.95 (CHF 7.90 / l)

Delivery by October 08

Beeta Kitchen Cleaner

Beeta Kitchen Cleaner, 500 ml

  • Ready-to-use formula
  • With natural fruit acids
  • Dermatologically tested
CHF 8.90 (CHF 17.80 / l)

Delivery by October 08

Ulrich natürlich Kitchen & Bathroom Cleaner

Ulrich natürlich Kitchen & Bathroom Cleaner, 500 ml

  • Dissolves dirt, limescale & grease
  • For kitchen, bathroom & floors
  • Fresh citrus scent
CHF 12.50 (CHF 25.00 / l)

Delivery by October 08

YOPE Probiotic Natural Kitchen Cleaner

YOPE Probiotic Natural Kitchen Cleaner, 500 ml

  • Removes grease & dirt
  • Ideal for worktops & cabinets
  • Vegan formulation
CHF 8.90 (CHF 17.80 / l)

Delivery by October 08

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner

ecolunes Baby Toy & Surface Cleaner, 300 ml

  • For all surfaces
  • Free from ethyl alcohol
  • Easy to use
CHF 5.10 (CHF 17.00 / l)

Delivery by November 23