Eco-friendly Hypoallergenic Cleaners

Ideal for allergy sufferers and people with sensitive skin

Shop by category

Filter & sort

Prices Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Hypoallergenic Cleaners : 10 items

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner

Attitude Tile & Hardwood Floor Cleaner, 1,04 l

  • Hypoallergenic
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 8.35 (CHF 8.03 / l)

Delivery by October 08

Attitude Glass & Mirror Cleaner

Attitude Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner

Attitude Fragrance Free Baby Toys & Surface Cleaner, 800 ml

  • Free from fragrances
  • Free from harmful chemicals
  • Hypoallergenic
CHF 8.70 (CHF 10.88 / l)

Delivery by October 08

Attitude Fruit & Vegetable Wash

Attitude Fruit & Vegetable Wash, 800 ml

  • Free from preservatives
  • With botanical & mineral ingredients
  • Fragrance-free & hypoallergenic
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Attitude Bathroom Surface Cleaner

Attitude Bathroom Surface Cleaner, 800 ml

  • Multipurpose
  • Free from chlorine
  • Biodegradable
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Attitude Kitchen Surface Cleaner

Attitude Kitchen Surface Cleaner, 800 ml

  • Hypoallergenic
  • Eco-friendly production
  • Cruelty-free & 100% vegan
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Attitude Shower and Surface Cleaner

Attitude Shower and Surface Cleaner, 800 ml

  • CO2 neutral
  • Biodegradable
  • Easy to use
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Degreaser

Biopuro Degreaser, 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
  • Can be used on various kinds of surfaces
CHF 6.65 (CHF 13.30 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Glass & Surface Cleaner

Biopuro Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
CHF 5.60 (CHF 11.20 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Universal Orange Oil Surface Cleaner

Biopuro Universal Orange Oil Surface Cleaner, 250 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
CHF 8.15 (CHF 32.60 / l)

Not available at the moment