Glass Cleaners for Streak-free Results

Filter & sort

Prices Highlights Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Glass Cleaners: 1 - 30 of 31 items

Sonett Glass Cleaner

Sonett Glass Cleaner, 1 l

  • With essential oils
  • 100% biodegradable
  • Cleans glass & plastic surfaces
CHF 5.55 (CHF 5.55 / l)

Delivery by October 08

Attitude Glass & Mirror Cleaner

Attitude Glass & Mirror Cleaner, 800 ml

  • Biodegradable
  • Plant-based
  • CO2 neutral
CHF 8.35 (CHF 10.44 / l)

Delivery by October 08

Ecover Glass & Window Cleaner

Ecover Glass & Window Cleaner, 500 ml

  • For windows and mirrors
  • Plant-based ingredients
  • Biodegradable
CHF 4.80 (CHF 9.60 / l)

Delivery by October 08

Klar Glass & Surface Cleaner

Klar Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • No fragrances
  • Dermatologically tested
  • Suitable for glass & window
CHF 4.45 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

Ecover Essential Mint Glass Cleaner

Ecover Essential Mint Glass Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Fresh & natural fragrance
  • Biodegradable ingredients
  • Vegan
CHF 5.55 (CHF 11.10 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Glass Cleaner

PUREWAVE Glass Cleaner, 500 ml

  • For windows, mirrors & glass plates
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
CHF 2.83 CHF 3.35 (CHF 5.66 / l)

Delivery by October 08

Spiritus Glass Cleaner

Frosch Spiritus Glass Cleaner , 500 ml

  • Effective against grease
  • Streak-free cleaning
  • Vegan formula
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

CYCLE Glass Cleaner

CYCLE Glass Cleaner, 500 ml

  • Dries without streaks
  • Ensures radiant cleanliness
  • Fragrance-free
CHF 2.17 CHF 3.10 (CHF 4.34 / l)

Delivery by October 08

planet pure Glass Cleaner - Refreshing Lavender

planet pure Glass Cleaner -​ Refreshing Lavender, Lavender Freshness (500 ml)

  • For dirt & smears
  • Streak-free shine
  • Free from microplastics
CHF 3.45 (CHF 6.90 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Glass & Mirror Cleaner

Greenatural Glass & Mirror Cleaner, 500 ml

  • Free from synthetics
  • Citrus scent
  • Nickel, chromium & cobalt tested
CHF 3.75 (CHF 7.50 / l)

Delivery by October 08

Almawin Glass & Window Cleaner

Almawin Glass & Window Cleaner, 500 ml

  • Dermatologist tested
  • Suitable for many surfaces
  • Ingredients are biodegradable
CHF 3.90 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

Beeta Perfume-free Glass Cleaner

Beeta Perfume-​free Glass Cleaner, 5 l

  • Made without alcohol, especially for people with allergies
  • Ecologically and environmentally conscious
  • Fragrance-free, without essential oils
CHF 29.00 (CHF 5.80 / l)

Delivery by October 08

MAÎTRE SAVON DE MARSEILLE Miracle Cleaner

MAƎTRE SAVON DE MARSEILLE Miracle Cleaner, 1 l

  • Dissolves grease & stubborn stains
  • Lemon scent
  • No-rinse formula
CHF 7.80 (CHF 7.80 / l)

Delivery by October 08

PUREWAVE Ready-To-Use ECO Glass Cleaner

PUREWAVE Ready-​To-​Use ECO Glass Cleaner, 10 l

  • For windows, mirrors & glass surfaces
  • 100% biodegradable
  • Fragrance: patchouli & vanilla
CHF 28.39 CHF 33.50 (CHF 2.84 / l)

Delivery by October 08

Sodasan Glass & Surface Cleaner

Sodasan Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • With pure alcohol
  • No preservatives
  • Suitable for smooth surfaces
CHF 4.35 (CHF 8.70 / l)

Delivery by October 08

Glass Cleaner Spray

La Corvette Glass Cleaner Spray, 750 ml

  • For all glass surfaces
  • Natural formula
  • With sage
CHF 7.80 (CHF 10.40 / l)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Surfaces & Glass Cleaner

pierpaoli ekos Surfaces & Glass Cleaner , 750 ml

  • For glass, crystal & plastic
  • Eco-friendly formula
  • Lemon scent
CHF 4.05 (CHF 5.40 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Glass Cleaner for Window Vacuums

BiOHY Glass Cleaner for Window Vacuums , 1 l

  • Effective against grease & grime
  • For all window vacuums
  • Biodegradable
CHF 8.90 (CHF 8.90 / l)

Delivery by October 08

BRAUZZ. Glass Cleaner Set

BRAUZZ. Glass Cleaner Set

  • 1x Spray bottle
  • 2x Glass cleaner tabs
  • For glass, windows & mirrors
CHF 6.69 CHF 16.75

Delivery by October 08

Tea Natura Universal Glass Concentrate

Tea Natura Universal Glass Concentrate, 125 ml

  • Yields 750 ml of cleaning solution
  • Suitable for all surfaces
  • Cleans & degreases
CHF 3.90 (CHF 31.20 / l)

Delivery by October 08

OKAY Miss Bliss Glass Cleaner

OKAY Miss Bliss Glass Cleaner, 500 ml

  • Vegan
  • Strong against stains, dirt & fingerprints
  • High cleaning power
CHF 5.50 (CHF 11.00 / l)

Delivery by October 21

Organic People Ecological Glass Cleaner

Organic People Ecological Glass Cleaner, 500 ml

  • Cleans all glass surfaces and mirrors
  • Leaves no streaks
  • Biodegradable
CHF 6.25 (CHF 12.50 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Glass & Surface Cleaner

Biopuro Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • Tested for nickel, chrome and cobalt,
  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
CHF 5.60 (CHF 11.20 / l)

Delivery by October 08

BIOCLEAN Glass Cleaner

BIOCLEAN Glass Cleaner, 500 ml

  • For glass & smooth surfaces
  • Fragrance-free formulation
  • Practical spray nozzle
CHF 2.55 (CHF 5.10 / l)

Delivery by October 08

Kuno Lemongrass Glass Cleaner

Kuno Lemongrass Glass Cleaner, 500 ml

  • Strong cleaning power
  • Biodegradable
  • Refreshing fragrance
CHF 2.20 (CHF 4.40 / l)

Delivery by October 08

BiOHY Professional Window Cleaner

BiOHY Professional Window Cleaner , 1 l

  • For windows, glass & mirrors
  • Streak-free shine
  • Biodegradable
CHF 8.46 CHF 8.90 (CHF 8.46 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Glass & Surface Cleaner

Poliboy Glass & Surface Cleaner, 500 ml

  • For glass surfaces, mirrors, etc.
  • For streak-free cleanliness
  • Packaging made from recycled material
CHF 3.85 (CHF 7.70 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Lavender Glass Cleaner

ALPEKO Lavender Glass Cleaner, 500 ml

  • Very rich formula
  • Antistatic effect
  • Gentle on surfaces
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

organic family Chemistry Hacks Window Cleaner

purenn organic family Chemistry Hacks Window Cleaner, 500 ml

  • Fights dirt & grease
  • Natural composition
  • With lavender
CHF 5.76 CHF 6.05 (CHF 11.52 / l)

Delivery by October 08

organic family Power of two Window Cleaner

purenn organic family Power of two Window Cleaner, 500 ml

  • Fights dirt & grease
  • Vegan
  • With strawberry
CHF 5.76 CHF 6.05 (CHF 11.52 / l)

Delivery by October 08