Degreaser for Stubborn Deposits

Filter & sort

Prices Scents Brands Properties Consistency Certificates Use for Effective
Filter

Degreaser: 13 items

Sonett Orange Power Cleaner

Sonett Orange Power Cleaner, 0.5 l (500 ml)

  • Suitable for the kitchen, windows & floors
  • With orange oil from organic farming
  • Well tolerated by the skin
CHF 4.20 (CHF 8.40 / l)

Delivery by October 08

Greenatural Degreaser

Greenatural Degreaser, Refill 0.5 l (500 ml)

  • High grease-cutting power
  • Biodegradable
  • With tea tree and lemon oil
CHF 3.55 (CHF 7.10 / l)

Delivery by October 08

Uni-Sapon Degreaser

Uni-Sapon Degreaser, 500 ml

  • Suitable for rough, absorbent surfaces
  • Degreaser, all-purpose cleanser & stain remover in one
  • Made with plant soap
CHF 11.05 (CHF 22.10 / l)

Delivery by October 08

Grease Remover - Grapefruit

Frosch Grease Remover -​ Grapefruit , 500 ml

  • Effective against grease & dirt
  • For wipeable surfaces
  • Food-safe formula
CHF 5.00 (CHF 10.00 / l)

Delivery by October 08

pero Degreaser

pero Degreaser, 500 ml refill

  • Biodegradable
  • Natural formula
  • With laurel bay essential oil
CHF 5.25 (CHF 10.50 / l)

Delivery by October 08

Biopuro Degreaser

Biopuro Degreaser, 500 ml

  • Hypoallergenic
  • Dermatologically tested
  • Can be used on various kinds of surfaces
CHF 6.65 (CHF 13.30 / l)

Delivery by October 08

Officina Naturae Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Multi-​Surface Degreaser, 750ml (Refill)

  • Cleans various surfaces
  • Highly concentrated formula
  • Made with pure plant-based tensides
CHF 6.00 (CHF 8.00 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Oven Cleaner

ALPEKO Oven Cleaner , 500 ml

  • Removes grease & dirt
  • Plant-based formula
  • Biodegradable
CHF 7.25 (CHF 14.50 / l)

Delivery by November 18

Officina Naturae Solid Multi-Surface Degreaser

Officina Naturae Solid Multi-​Surface Degreaser, 80 g

  • For kitchen, surfaces & laundry
  • Effective & practical
  • Cleans stubborn dirt
CHF 7.25 (CHF 90.63 / kg)

Delivery by October 08

pierpaoli ekos Degreaser

pierpaoli ekos Degreaser, 750 ml

  • For ovens & surfaces
  • With plant-based surfactants
  • Lemon scent
CHF 4.90 (CHF 6.53 / l)

Delivery by October 08

Poliboy Orange Power Cleaner

Poliboy Orange Power Cleaner, 200 ml

  • Fights grease, glue & stains
  • Can be used diluted & undiluted
  • With an orange fragrance
CHF 8.90 (CHF 44.50 / l)

Delivery by October 08

ALPEKO Eucalyptus Degreaser

ALPEKO Eucalyptus Degreaser, 500 ml

  • For surfaces
  • Without any harmful residues
  • Delicate scent
CHF 6.10 CHF 6.11 (CHF 12.20 / l)

Delivery by November 18

La Corvette Degreasing Spray

La Corvette Degreasing Spray, 750 ml

  • For washable surfaces
  • Natural formula
  • With thyme
CHF 8.70 (CHF 11.60 / l)

Delivery by October 08