Citric Acid All-Purpose Cleaners

Filter & sort

Prices Brands Properties Certificates Use for Effective
Filter

Citric Acid: 10 items

Tea Natura Citric Acid

Tea Natura Citric Acid, 1 kg

  • Versatile
  • Environmentally friendly
  • Fights limescale
CHF 13.40 (CHF 13.40 / kg)

Delivery by October 08

Biolu Citric Acid Powder

Biolu Citric Acid Powder, 1 kg

  • Versatile
  • No phosphates or dyes
  • Fully biodegradable
CHF 9.15 (CHF 9.15 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Versatile
  • 3 in 1
  • Vegan certified
CHF 9.45 (CHF 18.90 / kg)

Delivery by October 08

Greenatural Citric Acid

Greenatural Citric Acid, 500 g

  • Versatile, all-rounder
  • Natural emollient
  • Efective against lime
CHF 7.45 (CHF 14.90 / kg)

Delivery by October 08

Biopuro Citric Acid

Biopuro Citric Acid, 450 g

  • Tested for nickel, chrome & cobalt,
  • Kind to the skin
  • Dermatologically tested
CHF 7.50 (CHF 16.67 / kg)

Delivery by October 08

Officina Naturae Citric Acid Powder

Officina Naturae Citric Acid Powder, 500 g

  • Easy to use
  • Suitable for bathroom taps
  • Doubles as a fabric softener & rinse aid
CHF 9.45 (CHF 18.90 / kg)

Delivery by October 08

Sodasan Pure Citric Acid

Sodasan Pure Citric Acid, 500 g

  • Removes all limescale deposits
  • For appliances & fittings
  • Without additives
CHF 7.00 (CHF 14.00 / kg)

Delivery by October 08

BIOCLEAN Citric Acid

BIOCLEAN Citric Acid, 500 g

  • For appliances, laundry & fittings
  • Versatile in use
  • Easy to dose
CHF 5.90 (CHF 11.80 / kg)

Delivery by October 08

ecoLiving Citric Acid

ecoLiving Citric Acid, 750 g

  • Dissolves rust & lime
  • Natural acid
  • Plastic-free
CHF 9.80 (CHF 13.07 / kg)

Delivery by October 08

biobel Citric Acid

biobel Citric Acid, 500 g

  • Dissolves limescale deposits
  • Particularly effective
  • For kitchens & bathrooms
CHF 6.10 (CHF 12.20 / kg)

Delivery by October 08